Prawie wszyscy z nas chcieliby mieć więcej w portfelu. Zazwyczaj trudno jest się zmobilizować do oszczędzania, lub po prostu nie ma „z czego” odłożyć pieniędzy. W tym artykule poznasz kilka ciekawych pomysłów na finansowe wzmocnienie.

Zrewiduj wydatki

Rada być może banalna, jednak w rzeczywistości okazuje się iż część naszych wydatków (większa lub mniejsza) nie jest konieczna lub istnieje tańsza alternatywa która w równym stopniu zaspokaja potrzeby. Przykładem może być pakiet telewizji satelitarnej – ile programów tak naprawdę oglądamy, a za ile płacimy? Warto przyjrzeć się ile kosztuje nas utrzymanie telefonu komórkowego – być może abonament za blisko 100 złotych miesięcznie można zastąpić tańszymi pakietami na kartę.
Przed zakupami (zwłaszcza tymi „grubszymi”) warto porównać ceny – przykładowo ten sam sprzęt elektroniczny w stacjonarnych sklepach będzie 10-20% droższy niż w internetowych.

Oszczędzać można również automatycznie, korzystając z „saverów” w bankach. To mechanizm który od każdej określonej transakcji (np. płatności kartą debetową) pobiera określony procent i przekazuje je na konto oszczędnościowe. To świetny sposób dla niezdyscyplinowanych – musimy tylko raz uruchomić usługę, a niepostrzeżenie stan oszczędności zacznie się powiększać. Przy temacie banków, warto przyjrzeć się również swojemu rachunkowi, czy przypadkiem „nie wyciekają” nam z niego pieniądze w postaci różnorakich bankowych prowizji. Porównać rachunki osobiste można na kontobankowe24.pl.

Pomyśl o dodatkowym źródle dochodu

Jednak nie tylko obserwacja swoich wydatków jest istotna – warto się również zastanowić jak zwiększyć swoje zarobki. Oczywiście jest to temat bardzo szeroki i rozwiązań może być wiele w zależności od indywidualnej sytuacji. Jakie opcje zazwyczaj istnieją?

  • podniesienie swoich kwalifikacji poprzez szkolenia i kursy – możliwość wykonywania bardziej wykwalifikowanej pracy (droższej) lub awansu
  • podjęcie dodatkowej pracy
  • założenie własnej działalności (nawet niewielkiej, obok funkcjonującego etatu)